זיהום מים

מים הם משאב טבע בעל חשיבות עליונה לבעלי החיים בכלל ולבני האדם בפרט. מים הם סמל לחיים על פני האדמה ובלעדיהם  כדור הארץ היה נותר שומם ונטול חיים. הימצאותם של מים, הם הפרמטר הכי חשוב בעת בדיקת התכנות של חיים על פני כוכבים רחוקים. 70 אחוזים מגוף האדם הם מים. מתוך נתונים אלו ניתן להבין שישנה חשיבות עצומה בשמירה ופיתוח של משאב זה.

זיהום מים בעידן התעשייתי

עם התפתחות הציוויליזציה האנושית ובעיקר בעידן התעשייתי, צצו מספר בעיות בהקשר של מים כמקור חיים עיקרי עבור בני האדם ונוצר קשר הדוק ולעיתים קרובות שלילי בין סביבה וזיהום. מצד אחד האוכלוסייה על פני כדור הארץ גדלה בקצב מואץ, נתון שמשמעותו גידול מסיבי בצריכת המים בכל היבט אפשרי- החל ממי שתייה ועד לשימוש במים כמקור השקיה עבור דגנים שהם אחד מאבות המזון של האדם המודרני.

במקביל, הוליד איתו העידן התעשייתי גם בשורות רעות למים כמשאב בעל חשיבות עליונה, אחת מהן היא הקמת מפעלים שבמשך עשרות שנים מזהמים את מקורות המים. הדוגמא הכי טובה שניתן לעלות על הדעת וקרובה מאוד אליכם, היא זיהום של מי הקישון שגרמה לעלייה בתחלואת הסרטן בקרב אנשי חיל הים, אשר במשך שנים ארוכות צללו בקישון. זיהום המים פגע ופוגע גם במאגרי מי תהום שהם אחד ממקורות השתייה שלכם.

הרעה החולה השנייה שקשורה במים בעידן התעשייתי היא שינויי מזג האוויר. מדענים הוכיחו כי פליטת גז הפחמן לאוויר פוגעת בשכבת האוזון. כתוצאה מכך, כדור הארץ מתחמם ונרשמים שינויים במזג האוויר. בשנים האחרונות אנחנו עדים יותר ויותר לתופעות מזג אוויר קיצוני. אחת התוצאות היא מקומות שהופכים למדבריים ללא מים. מזג האוויר הקיצוני גם פוגע לא אחת במתקנים תעשייתיים וכתוצאה מכך מוזרמים שפכים למקורות מים, ונוצר זיהום מים שבחלק מהמקרים גורם למוות ותחלואה של אוכלוסיה מקומית. ניתן לראות אם כך, שגם לצד ניסיונות שיקום נחלים ומקורות מים אחרים, קיים קושי רב לשמור על סביבה ראויה ונקיה שתפיק מים נקיים.

סיבות לזיהום המים

קיימות שלוש סיבות לזיהום מים, כאשר מקור הראשון שעלול לגרום לזיהום מי השתייה שלכם או לחילופין למי הים לאורך חופי המדינה הוא הביוב. מערכת הביוב אליה מוזרמים המים מהמערכת הביתית שלכם היא מערכת מסועפת ומורכבת. היא כוללת צינורות בקטרים משתנים, תעלות, אגני ביניים, משאבות ואגני חמצון. מדובר במערכת תת קרקעית לאורך מאות רבות של קילומטרים. תחשבו על מעין עיר תת קרקעית שלמה שנקודת הסיום שלה היא בים.

במקביל אליה, קיימת מערכת הובלת המים שמגיעים אליכם לברז בבית דרך המוביל הארצי או ממקורות מים אחרים. כאשר ישנה פריצה בצנרת, מי הביוב מתערבבים במי השתייה ונוצר זיהום מסוכן. בעיה נוספת שיכולה להיווצר היא סדק בצינור הביוב קרוב לחוף הים. במקרה שכזה נוצר זיהום שממנו יכולים להיפגע המתרחצים בים.

מקור שני שעלול ליצור זיהום מים מסוכן היא חדירה של חיידקים לצינורות המוליכים מים אליכם הביתה. זה עלול לקרות כתוצאה של תקלת אנוש או במקרה היותר גרוע ומפחיד כתוצאה של חבלה מכוונת. ידוע שמחבלים פלשתינאים ניסו כבר לעשות את זה. לשמחתנו זה לא ממש הצליח להם.

מקור זיהום המים השלישי הם שפיכה או חלחול של רעלים תעשייתיים שונים למערכת המים. מקור זיהום מים זה הוא המפחיד ביותר ולצערנו גם היותר ריאלי מבין התרחישים הקיימים. מעבר למקרה הקישון בארץ ומקרים נוספים של זיהום נחלים בישראל, נרשמו מספר מקרים מאוד מפורסמים בארה"ב, בהם זיהום מקורות המים גרם לעלייה בתחלואת סרטן בקרב התושבים המקומיים שלמרבה הצער אף עבדו במפעלים המזהמים.

מידע נוסף בנושא זיהום מים:

מתכות במי הברז בישראל

פסק דין: זיהום אוויר

דילוג לתוכן