מים מזוקקים

בין סוגי המים שבוודאי נתקלתם בשמם, סביר להניח שמים מזוקקים תופסים מקום גבוה. לא מן הנמנע ששמעתם סיפורים על אנשים שנהנים לצרוך מים בריאים אלה, או על השימוש שלהם בתעשיית התרופות והביולוגיה.

מהו תהליך הזיקוק? מהם תוצריו? והאם יש סכנות בצריכת מים כאלה? במידה ואתם מוצאים עניין בלפחות כמה מהשאלות הללו, ייתכן מאד שהמידע הבא הוא בשבילכם.

מהם מים מזוקקים?

במונח מים מזוקקים, הכוונה היא למים אשר עברו תהליך של זיקוק, כלומר, ניקויים ממינרלים, חלקיקים ומלחים שונים. בתהליך הזיקוק, מתבצע אידוי של המים ועיבוי האדים אשר נוצרים כתוצאה מכך, כך שהמים הופכים למוצקים ומתנקים מהחומרים המזיקים שבהם (ובכלל זה המלחים השונים).

כאשר נמצאים במים חומרים מומסים אשר נקודת רתיחתם זהה לזו של המים, האידוי שלהם יביא לכך שהם לא יתנקו, אלא יתאדו כפי שקורה למים.

השימושים של מים מזוקקים

בעיקרו של דבר, מים מזוקקים הם המים הטהורים ביותר שניתן למצוא כיום. הוצאת החומרים הזרים הופכת אותם לנקיים במידה המקסימלית, מה שהופך אותם למי שתייה המועדפים בעיני אנשים רבים. טוהר זה של המים הופך אותם לאידיאליים לניקוי רעלים בגוף האדם.

מלבד זאת, שימוש רב במים המזוקקים נעשה במעבדות השונות ובעיקר אלה הביולוגיות. לצורך הניסויים השונים נדרשים מים טהורים ככל האפשר, אשר מסוגלים לבודד חשמל, מה שמביא את הגורמים השונים בענף זה להעביר אותם מספר תהליכי זיקוק וניקוי.

גם תעשיית הבריאות נעזרת רבות במים מזוקקים. תמיסות וחליטות מיוחדות מוכנות לאנשים הרגישים לרעילים, דבר שמסייע רבות לבריאותם.

מים מזוקקים – החסרונות

מן העבר השני, ניתן למצוא אנשים אשר יתנגדו למים מזוקקים. בפן הבריאותי, אותם אנשים יטענו כי ריכוז המלחים הנמוך במים המזוקקים, מביאים לספיחת מים מוגברת בגוף האדם, אשר תוצאותיה האפשריות הן סיפוח מינרלים ומלחים החיוניים לצורך מצבו התקין של גוף האדם.

מלבד זאת, מים מזוקקים הם לרוב יקרים פי כמה ממים 'רגילים' או מים מינרלים, מה שהופך את הצריכה היומיומית שלהם לנטל כלכלי לא פשוט. כתוצאה מכך, השימוש בהם נפוץ רק בחלק מהמוסדות, ובכלל זה תחנות דלק ובתי מרקחת.

אגב, מומלץ מאד גם שלא להשתמש במים מזוקקים באקווריום. חוסר יכולת העיצוב שלהם עלול לפגוע בדגים, בין היתר. לכן, רצוי לערבב אותם, טרם השימוש, עם מים אחרים, נקיים במידה כזו או אחרת.

שימוש במים מזוקקים בישראל

גם אם השימוש במים מזוקקים קיים בישראל כבר עשרות שנים, תחום זה נחשב לפרוץ למדי. פערי המחירים בין החברות השונות הינם עצומים ולא פרופורציונאליים, מבלי שיהיה פיקוח על הנושא.

כתוצאה מכך, לא מעט מים שמוגדרים כמזוקקים לא עונים על ההגדרות הנדרשות ולכן עלולים להסב יותר נזק מאשר להועיל. עדיין, הנושא נמצא במחקר תמידי, והסגולות הרבות שלו לא נסתרות מעיני הארגונים השונים במשק, גם מלא מעט צרכנים.

דילוג לתוכן