הידרותרפיה

מקור המילה "הידרותרפיה" הוא בשפה היוונית. פירוש המילה "הידרו" הוא מים ופירוש המילה "תרפיה" הוא טיפול. מכאן, שהידרותרפיה היא שיטה שבה מטפלים בפיזיותרפיה דרך המים.

מי מגיע לטיפולי הידרותרפיה?

לרובנו כבר מזמן ידוע על תרומתם של המים לבריאות. טיפולי ההידרותרפיה רותמים את השהייה במים לטובת גוף האדם. הם ניתנים לאנשים אשר סובלים ממחלות נוירולוגיות, כגון אירוע מוחי, ניוון שרירים ופרקינסון, ילדים אשר נמצאים במסגרות של חינוך מיוחד, כגון ילדים הסובלים מאוטיזם, ADHD או פיגור, אנשים אשר סובלים מבעיות אורתופדיות, כגון קיצור שרירים, בעיות במערכת השלד ושברים, או לאנשים אשר סובלים מכאבים כרוניים מפושטים, כגון מחלות פרקים.

 

מהם עקרונותיה של השיטה?

בתור אחת מפעילויות המים המגוונות, שיטת ההידרותרפיה מיושמת בבריכת שחייה שיקומית/ טיפולית מיוחדת. תכנונה הוא בעל תכונות מסוימות מאוד, כגון גובה אחיד של המים, מערכת חימום, מבנה הבריכה ועוד. שיטת ההידרותרפיה מנצלת את התכונות של מי הבריכה- תחושות נעימות ומשחררות, חמימות המים, משקל האדם המטופל שמופחת במים (המטופל שוכב בקלות במצב אופקי ואין לחץ על עמוד השדרה ועל המפרקים שמסביב) וכדומה. שיטת ההידרותרפיה נותנת מענה לבעיות פתולוגיות שונות כגון פריצת דיסק, מחלת פרקינסון, כאבי מפרקים, הפרעות קשב, בעיות ניווניות בשלד ובמערכת השרירים ועוד בעיות פיזיות שונות. הטיפול נועד כדי לעצור את ההידרדרות הפיזיולוגית שבה נתון הגוף, להפחית את הכאבים ולבסס את מערכת שרירי הגוף לצורך תמיכה וסיוע לשלד.

הלחץ ההידרוסטטי עוזר לגוף ברמה התפקודית, בסילוק פסולת ונוזלים מיותרים, במניעתה של התהוות בצקות ובהארכת שרירי הנשימה. בתוך המים, הלחץ ההידרוסטטי עוזר לאדם לשמור על יציבותו, הוא אינו מאבד שיווי משקל או נופל. ככל שמעמיקים מתחת לפני המים, כך הלחץ עולה והטיפול מוצלח יותר- המערך הנשימתי משתפר והגוף מסוגל להתנגד לגורמים שונים של מחלות.

טיפול הידרותרפיה מתבצע במים חמים, כך ניתן להרפות שרירים מכווצים הנמצאים מסביבו של מוקד הכאב ולגרום להקלה מידית, שעשויה להתארך במשך הזמן. שחייה במים החמים גורמת לדיכוי של מערכת העצבים הסימפטטית (שאחראית על קצב פעימות הלב, פועלת לתגובות מידיות בגוף האדם בשעת לחץ, מתח וחירום, ומכינה את הגוף לנסיגה או למאבק), ובו בזמן הם גורמים להעלאת לחץ הדם.

שלבי הטיפול השונים בשיטת ההידרותרפיה

המים משמשים כמרחב למגע ולמרפא. טיפולי מים כגון הידרותרפיה מעניקים מענה שיקומי לכאבי גוף אשר נובעים מסיבות שונות, כגון טראומה שהגוף עבר, התקצרות שרירי הגוף וכדומה. במהלך הטיפול המטפל/ת משתמשים בזרם המים, בזרם הנגדי שלהם, במערבולות אותן יוצר הגוף ובעיסוק גופני בלתי פוסק. כך ניתן להגיע למצב בו המים משחררים את הגוף ומשפרים את התנועה.

שיטת ההידרותרפיה מטפלת באופן פיזי באדם, תוך שימוש בכוח שיש למים בנוגע למתיחות שרירים במטרה לשחרר מעומס הגוף, חיזוק המפרקים והפעלתם במטרה לשפר את יכולת התנועה, וגם לחזק את מערכת שיווי המשקל והיציבה של המטופל.

הקשר בין הידרותרפיה לבין בעיות גב

עם התבגרות הגוף חלים שינויים ניווניים בעמוד השדרה, שעלולים להוביל את האדם לחלות במחלות שונות בטונוס השריר, ומשפיעות על התפקוד הסדיר והנורמאלי של הגוף כולו כמקשה אחת. אנשים אשר עוסקים במקצועות שמאופיינים בלחץ נפשי רב, אנשים שיושבים במשך שעות רבות ביום מול מסכי מחשב, או נהגי מוניות, משאיות ואוטובוסים, נוטים לסבול מעומס רב על מערכת השרירים שתומכת בשלד. מצבים אלו מעודדים שחיקה רבה ופציעה של השלד ושל מערכת הסחוסים. באמצעות ההידרותרפיה נותנים מענה לבעיות במערכת השלד ובשרירים לשם הפחתת לחצים מאזורים שונים בגוף, הרגישים מבחינה עצבית, ולהביא להפעלה מחדש של המפרקים המנוונים אשר שבים לתפקד.

ראו גם:

לידה במים – האם מומלץ או לא?

דילוג לתוכן