שחייה

שחייה היא פעילות ספורטיבית הפופולארית ביותר בקרב בני האדם בכל רחבי העולם. מעבר לאהדתה הבינלאומית, היא גם בריאה מאוד ועוזרת לפתח את כל שרירי הגוף ולפתח סיבולת לב ריאה, לכן מומלץ להפוך אותה להרגל בריא. תחום השחייה התפתח מאוד עם השנים וקיימים מספר סגנונות שחייה ופעילויות מים הקשורות בשחייה כגון: שחייה אומנותית, שחיית חזה, שחיית פרפר, חתירה, שחיית גב וצלילה.

שחייה מאוד תלויה במקום בו בוחרים לשחות, באם זה במקום מלאכותי כמו בריכה, מקום בעל מים מתוקים ועומדים כמו אגם, או מקום בעל גלים וזרימה, שבלתי ניתנת לשליטה כמו נהר וים. השחייה הפכה לפעילות פנאי למטרות כושר ואימון גופני ולרוב זוהי מטרתה העיקרית בקרב אנשים. שחייה נחשבת לפעילות גופנית בריאה מאוד ומשתמשים בה הרבה גם ברפואה שיקומית.

סגנונות שחייה

כמעט כל ילד זוכר את הפעם הראשונה שאמא ואבא לקחו אותו לבריכה וזרקו אותו למים. בהתחלה זה מוזר ולא טבעי להיות מוקף בכל כך הרבה מים ולא להיות מחובר לאדמה, אך מהר מאוד הגוף מסתגל לכך ומתחילים למצוא דרכים להשאיר את הראש מחוץ למים בשביל חמצן. עם הזמן הילדים מגלים שבמים הכל קל משקל, ופתאום אפשר לעשות שק קמח לאבא.

כשהזמן עובר, נרשמים לחוגים בהם לומדים כמה סגנונות שחייה, ובדרך מתחילים לפתח חיבה מסוימת או כשרון ספציפי לסוג שחייה אחד, בו חזקים יותר. יש האוהבים יותר שחיית חזה ויש שדווקא מתחברים יותר לחתירה. אלו הממשיכים בפעילות השחייה לאורך השנים, יחליטו בדרך כלל להתנסות ולהתמקצע ביותר סוגים של שחייה בשביל הגיוון. אז מהם סגנונות השחייה הפופולאריים ביותר?

שחיית חזה

שחיית חזה בדרך כלל יהיה סגנון השחייה הראשון שכל ילד ילמד. הסיבה לכך היא נשימה קלה יותר, סגנון זה נותן בטחון מרבי במים לעומת סגנונות אחרים ובניגוד לשאר סגנונות השחייה, הוא מעייף הרבה פחות. לכן בעיקר בקרב ילדים קטנים מומלץ מאוד להתחיל עם סגנון שחיית החזה.

שחיית חזה נעשית על ידי ציפה התומכת בבטן, כאשר הראש מתרומם מעלה ומטה לנשימה בצורה סדירה לאחר כל תנועה של הידיים, וחוזר למים בכל תנועה לצדדים של הרגליים.

חתירה

בשחיית חתירה, הבטן צפה על המים, הידיים נעות מעלה ומטה בצורה מעגלית כמו משוטים והרגליים נדות מעלה ומטה ב'הצלפה' על המים. חמצן נשאף לסירוגין כאשר הראש נד לצדדים. סגנון החתירה דורש הרבה אנרגיה ומאמץ, הוא מהיר מאוד ודורש תנוחה ויציבה נכונה על המים.

שחיית פרפר

שחייה זו נעשית באמצעות הנחת ציפה על הבטן ותוך כדי תיאום מושלם של תנועות רגליים, נשימה וידיים. סגנון זה נחשב לסגנון הקשה ביותר מבחינת קורדינציה נדרשת, מאמץ פיזי ואנרגטי. התנועה של סגנון פרפר מזכירה תנועה של דולפין, בצורה גלית. סגנון שחייה זה כולל בתוכו את רוב חלקי הגוף שמתחילים באגן, עובר לירך משם לברכיים ואז לקרסוליים.

שחייה תחרותית

שחייה היא גם פעילות תחרותית ובאולימפיאדה היא תופסת חלק נכבד וחשוב. את השיאים קובעים אנשים שמשכילים להשתמש בגופם בצורה המקסימאלית, על מנת להגיע לתוצאות מהירות גבוהות ביותר. באולימפיאדה ניתן גם למצוא את תחום השחייה האומנותית, בה הפכו את המים למקום שבו ניתן לעשות תנועות שלא יכולות להתקיים על האדמה. פעילוית מים נוספות שנמצאות באולימפיאדה הן סקי מים ומשחקי כדור מים.

שחייה שיקומית

מצד שני, שחייה משמשת לטיפולי מים שיקומיים ויעילים ביותר. על ידי עיסוי, תנועה ושימוש בתכונותיה הטובות של המים, ניתן להגיע להישגים מפתיעים במיוחד בשיקום הגוף באמצעות הידרותרפיה. לסיכום, שחייה נחשבת לתחום ספורט בריא ומומלץ. היא מתחלקת לסגנונות רבים וכמעט כל אחד יוכל למצוא בה את הנישה שלו. כמן כן, שחייה ידועה בהשפעה החיובית שלה להפחתת לחץ הדם, בעיקר בקרב מבוגרים

דילוג לתוכן