חברת מקורות

בין אם אתם משתמשים במים למקלחת, לשתייה או לשטיפת כלים, דבר אחד ברור: מרבית הסיכויים הם כי המים מגיעים אליכם באמצעות גורם אחד מרכזי והוא חברת מקורות. למעשה, כ-80% ממי השתייה ו-70% מצריכת המים הכללית בארץ מגיעים בעזרתה של חברה זו.

חברה מקורות, אשר מניין שנותיה גדול מזה של המדינה בה אנו חיים, מספקת לתושביה מים צלולים בכל רגע נתון, וחשוב לא פחות- מים שאיכותם גבוהה במיוחד. בעיקר על רקע המצב בשאר מדינות העולם.

חברת מקורות (או בשמה המלא: "חברת מקורות מים בע'מ) נוסדה ב-1937 כחברה ממשלתית הפועלת מטעם משרד התשתיות הארצי ומשרד האוצר. החברה אוגרת ומספקת מים לכל נקודה על פני מפת ישראל לצרכים מגוונים, דוגמת שתייה, חקלאות ותעשייה.

החברה מתפעלת למעלה מ-3,000 מתקני אספקת מים, ביניהם מתקני תשתיות, מתקנים לבקרה של איכות מים, מכוני טיפול בשפכים, מתקני התפלה ועוד. מערכת אספקת המים הכללית של החברה מאחדת בתוכה את רוב מפעלי המים האזוריים, את מערכות הובלת המים הארצית וכן מפעלים שונים, דוגמת מפעל ירקון הנגב.

מקורות מים

מהיכן שואבת חברת מקורות את המים אותם היא מספקת? התשובה לשאלה זו רחבה באופן יחסי. בין השאר, ניתן לציין את אגם הכנרת, אקוות המים המלוחים (אקוות החוף ואקוות ההר), קידוחים שונים, מים ים, מים מותפלים וכן הלאה.

אספקת המים מתפרסת על פני למעלה מ-10,000 ק'מ של קווים, כ- 750 בריכות וכ-90 מאגרים, ובסופו של דבר מגיעה לכל בית בישראל.

חברת מקורות – דגש על איכות מי ברז

מעבר לאספקה הפיזית של המים לברזים השונים ברחבי המדינה, פועלת חברה מקורות גם לשיפור מאסיבי של איכות המים. באמצעות מתקני סינון והטיהור מהמתקדמים בעולם, מובטח כי המים אשר יגיעו אל הבתים השונים יהיו באיכות הגבוהה ביותר האפשרית. בהקשר הזה, ניתן לציין את מתקן סינון המים המתקדם אשר נחנך לאחרונה, שהוא הרביעי מסוגו בעולם.

למעשה, איכותם של מי הברז בישראל היא מהגבוהות שניתן למצוא כיום בעולם. מעבר להיותם ראויים לשתייה, מומחים רבים סבורים כי הם בריאים ואיכותיים לא פחות מאשר מים מינרלים, עליהם משלם הצרכן הישראלי הון תועפות מדי שנה.

חברת מקורות – מגוון שירותים

מעבר לפיתוח והפקת המים ממקורות שונים (מים עליים, מי תהום, מים מתוקים, מים מליחים, שפכים) מטפלת החברה גם באספקטים אחרים הנוגעים לתחום המים: ניהול מקורות מים נעשה בצורה אופטימאלית, מתוך כוונה להעניק לתושבי ישראל מים בכל ימות השנה.

החברה עוסקת גם בשמירה על ביטחון המים הקיימים במאגרים השונים (מפני פעולות טרור או חבלה מכוונת, למשל), פועלת לשיפור איכות מי שתייה, מסייעת להגברת מי גשמים באמצעות שיטות אקולוגיות שונות, "תופסת" שיטפונות וגשמים מרובים לצורך שימוש עתידי ועוד.

התפלת מי הים

על רקע שנות הבצורת הרבות מהן סובלת מדינת ישראל, וכפועל יוצא של הביקוש הגובר למים, פועלת חברת מקורות במספר מישורים כדי לייעל את תהליך הפקת וצריכת המים. הפרויקט העיקרי בו היא משתתפת, בהקשר הזה, הוא התפלת מי ים, אשר נערך בשיטת אוסמוזה הפוכה.

בתהליך זה, בו מוצאים המלחים ממי הים עד שהם הופכים לראויים לשתייה, ניתן לשפר באופן מיידי את מצבו של משק המים הישראלי. בעזרת שפע מי הים התיכון המקיפים את ישראל מעברה המערבי, ניתן לצמצם את צריכת מי התהום או האגמים באופן דרסטי. כאשר הפרוייקט ימשיך לתפוס תאוצה, לא מן הנמנע שנזכה לראות את הכנרת חוזרת אט אט לגובה מפלסה הראוי.

דילוג לתוכן