הנדסת מים

הנדסת מים היא תחום הנדסי אשר עוסק בתכנונים ובעשיות הנדסיות בתחומי המים השונים. נישה זו נכללת בתוך התחום של הנדסה אזרחית, והוא עוסק בתכנון ובביצוע של מבנים ושל מערכות עבור הצרכים של הציבור הרחב, של הפרט לבדו ושל התעשייה כולה. הנדסת מים נקראת גם "הנדסת משאבי מים וסביבה", והיא כוללת תכנון תשתיות של כל המבנים אשר קשורים במים- סכרים, שוברי גלים, צינורות מים, נמלים, מתקני טיהור שפכים, מתקני התפלה ועוד.

חשיבות המים מבחינה גלובלית

מים זהו משאב יקר מאוד. הם מכסים כשני שליש משטח הפנים של כדור הארץ והם נחשבים לאחת מהמולקולות הנפוצות ביותר שישנן כיום. ככל שמתרבה מספר האנשים החיים על פני כדור הארץ, כך יש צורך ביותר ויותר תשתיות בכדי שיובילו ויספקו מים לכלל האוכלוסייה. המצב בעולם כיום הוא שכשני מיליארד אנשים אינם מקבלים אספקת מי שתייה ראויים באופן סדיר וככל שיחלוף הזמן והאנשים יתרבו יותר, כך המים יהפכו למשאב חיוני מאין כמותו, עוד יותר ממה שהם עכשיו.

מחסור מים בישראל

המחסור במים הוא בעיה של העולם בכלל ושל מדינת ישראל בפרט. גם כאן, כמו בשאר המדינות, האוכלוסייה מתרבה ואיתה הולכת וגדלה העלייה בצריכת המים. המחסור במים בישראל מורגש במיוחד בעשר השנים האחרונות, לאור מיעוט הגשמים אשר ירדו ומיעוט מקורות מים, וכן לאור העלייה ברמת החיים, מה שגורם לכך שאנשים צורכים כמויות גדולות יותר של מים, מאשר נהגו לצרוך בעבר.

עם התפתחותה של התרבות במדינת ישראל, החלו להתפתח גם יוזמות חדשות, ומהנדסי מים החלו לחשוב ביצירתיות על פתרון למשבר המים בישראל אשר הולך ומחריף. תעשיית המים התפתחה לאורך שנים והיא עוסקת בייצור מוצרים רבים ומגוונים לצורך שימוש בתחומי מגזר המים, כגון השקיה, הולכת מים, טיפול במי שפכים, בקרה, התפלת מי ים, טיפול באיכות המים, מיחזור מים וכדומה.

מהנדס מים

מהנדס מים זהו אדם בעל תואר בהנדסה אזרחית, אשר התמחותו היא בבנייה הנדסית של סוגי תשתיות מים שונים, לדוגמה: משאבות, מתקני התפלה בלב ים, בריכות ומאגרי מים, צינורות להובלת מים, מתקני כיבוי אש וכדומה. בנוסף, הוא בעל ידע בהנדסת הסביבה ואיכות הסביבה, ומכיר את הנושא של תכנון אזורי ואורבני. מהנדס מים הוא גם בעל ידע בביוטכנולוגיה וכימיה של המים, שיודע כיצד לתכנן תשתיות של מים בצורה נכונה וכיצד להשתמש בהן באופן יעיל ומושכל.

תעסוקה בתחום הנדסת מים

בפני מהנדסי מים נתונות אפשרויות תעסוקה מגוונות בכל תעשיות המים הקיימות בשוק, כמו למשל מהנדסי תפעול של מתקנים לטיפול במים, במי שפכים ובמתקני התפלה, מהנדסים בתאגידי מים בישראל ובתחומי ייזום, תכנון ותפעול פרויקטים שונים אשר כלולים בתחום המים.

דילוג לתוכן