מגלשות מים

אתם מכירים אותן מכל פארק מים או שעשועים. הן הופכות לאטרקציה עיקרית עבור כל הילדים, אבל גם עבור לא מעט מבוגרים – מגלשות המים. העיקרון פשוט: מספר דקות של גלישה מהנה ומפותלת במהירות משתנה, עד שמגיעים אל הבריכה שבקצה מנהרת המים. אחרי מסע מהנה שכזה, כל רחצה בבריכה הופכת כבר למרעננת יותר.

לא הרבה יודעים, אבל ניתן למצוא לא מעט פעילויות מים תחרותיות הנערכות באמצעות מגלשות אלה. גם אם סביר כי לא נראה בעתיד הקרוב ספורט אולימפי הכולל תחרות על פני מגלשת מים (בניגוד למגלשות השלג, המאפיינות כל אולימפיאדת חורף), הרי שערך התחרות מוסיף לא מעט לחוויה.

מהי מגלשת מים?

כאמור, מגלשת מים היא אחד ממתקני השעשועים האהובים ביותר. היא דומה למגלשה רגילה בצורתה, וכוללת צינור סגור לחלוטין או פתוח בצידו העליון, אשר מורכב מפלסטיק או ממתכת ומונח בהטיה כלפי מטה. בדרך זו מתאפשרת גלישה ממשטח גבוה למשטח נמוך יותר, כאשר פער הגבהים בהחלט עשוי להיות כמה עשרות מטרים והמסלול לא חייב להיות ישר.

בעוד שבמגלשות הרגילות, המאפיינות כל גן שעשועים, קצב הגלישה הוא איטי עד לא קיים כלל, מגלשת מים מאפשרת להגיע למהירות נאה בהחלט אודות למים הזורמים בה בכיוון הגלישה. ההחלקה מתבצעת בישיבה או בשכיבה על המגלשה (ובשום פנים ואופן לא בעמידה), או בעזרת רפסודה, גלגל עשוי גומי (אבוב) או כל כלי עזר אחר.

מגלשות מים מהירות ותלולות

שני גורמים עיקריים ישפיעו על חווית הגלישה, והם קשורים זה לזה במידה רבה. הראשון הוא מהירות הגלישה, אשר נקבעת לפי השיפוע, אבל גם בעזרת זרם המים. בהקשר הזה, המהירויות האפשריות הן עצומות. נכון להיום, המגלשה המהירה ביותר ממוקמת בפארק מים הסמוך לדיסניוורלד בארצות הברית, והיא כוללת נפילה חופשית מגובה של כ-36 מטרים העשויה להגיע למהירות של עד 90 קמ'ש.

חלק מהמגלשות כוללות גם הפתעות נוספות במהלך הדרך, שמגבירות את החוויה בעשרות מונים. לדוגמא, הוספה של אורות לייזר במהלך הגלישה, ערפל או תאורה ייחודית מסייעים להבנות את האירוע כמהנה ביותר, כאשר במקומות שונים בעולם ניתן למצוא גם מגלשות מים שמבצעות סיבוב ב-360 מעלות, או שכאלה שמסתיימות בשיגור מהיר של הגולש אל תוך המים, משל יצא מתוך לוע תותח.

תחרות במגלשות מים

התחרות הנפוצה ביותר אשר ניתן לעשות לבצע באמצעות מגלשת מים מבוססת, כצפוי, על המהירות. הרי תוך שימוש בתנועות גוף מיוחדות ותזמון הגלישה ניתן לצבור מהירויות שונות במהלך הדרך. המנצח, כמובן, הוא זה שיגיע ראשון אל סיומו של המסלול.

בדרך כלל, התחרות נעשית דרך הצבת מספר מסלולי גלישה במקביל, והזנקה של כל המשתתפים בהם באותה שנייה. כמובן שתחרויות אלה נעשות כמעט בכל המקרים למען הספורט והחוויה- ותו לא.

מגלשות מים בישראל

בישראל, קיימים כיום מספר פארקי מים אשר מציעים מגלשות מכל סוג. פארק המימדיון בסמוך לגני התערוכה בתל אביב, פארק ימית 2000 בחולון, פארק שפיים בגעש ופארק הלונה גל הסמוך לכנרת הם הגדולים ביותר במובן הזה. כל אחד מהם כולל מגלשות מים: מפותלות או ישירות, מהירות או איטיות, לבד או באמצעות אבובים או קרשי גלישה, וכן הלאה.

ניתן למצוא מגלשות מים גם במלונות, סמוך לחופי ים, במאגרי מים טבעיים ועוד. מקומות נוחים למשחקים אלה, בהקשר הזה, הם "אקשן פארק" באזור הנגב, חוף מינרל במצפה שלם, מרכז קנדה במטולה, ועוד. מלבד מגלשות המים, המקומות מציעים שלל פעולות אתגריות אחרות, דוגמת טיולי טרקטורונים, מתקני שעשועים, אתרי טיפוס אתגרי ומשחקי מים נוספים.

דילוג לתוכן