מים לתינוקות

כל הורה, יכול להצביע על הרגע שבו הילד שלו החל לזחול, ללכת או לדבר. הבעיה היא שהורים רבים לא מייחסים את מלוא החשיבות לגיל שבו התינוק שלהם יכול להתחיל לשתות מים. כפי שמתברר לא פעם, שתיית מים על ידי תינוקות בגיל צעיר טומנת בחובה לא מעט סכנות עבור התינוק, שניתן בהחלט להימנע מהן.

איסור שתיית מים מתחת לגיל חצי שנה

רופאים ומומחים לגידולו של הילד יצביעו בבירור על עובדה אחת, והיא כי שתיית מים על ידי התינוק בגיל צעיר מדי עלולה לסכן את בריאותו באופן מיידי. תחת זאת, יש לספק לתינוק חלב אם, או לכל הפחות תחליפי חלב, אשר בריאים ביותר עבורו וכוללים בתוכם גם את המים החיוניים להתפתחותו התקינה ובאחוזים גבוהים מאד (כ-90% מים).

הדעה הרווחת כיום היא כי הגיל שבו מותר להתחיל לשתות מים הוא גיל חצי שנה. כאשר התינוק מגיע לחודש השישי של חייו, מומלץ לספק לו כמות קטנה של מים לשתייה מדי יום, כמות אשר נקבעת לפי שיקול דעתו של רופא המשפחה.

הסיבה העיקרית שבגינה מים מסכנים את בריאותו של הפעוט נוגעת למצב הייחודי של הגוף שלו בשלב זה של חייו. קיבתו הקטנה של התינוק מביאה לכך שמי השתייה ממלאים אותה על חשבון החלב, דבר שמביא לצריכה פעוטה של חלב אם חיונית, שהשלכותיה האפשריות הן בלבול פטמות, שלשולים, פגיעה במאזן הקלוריות בגוף, דילול מיצי הקיבה ועוד.

מלבד זאת, כליותיו של הפעוט אינן בשלות דיו בחודשיו הראשונים. העמסת מים אליהם עשויה להביא להפרשה מופרזת של מלחי נתרן ולחדירת מים לתוכם. כשזה מתרחש גם במוחו של התינוק, התוצאות האפשריות הן אי שקט מנטלי, התכווצויות, ירידה בחום הגוף ועוד.

מים לתינוקות דרך האם

הורים רבים, במיוחד בחודשי הקיץ, מחליטים להתעלם מהמלצות הרופאים ובשיאו של יום שרבי הם נותנים לתינוק שלהם מי שתייה. אז, נכון, תינוקות נוטים להתייבשויות הרבה יותר מאשר בוגרים יותר וזוהי אחת הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר אצלם, אך עדיין, הפיתרון המומלץ הוא לספק לתינוקות מים נוספים- דרך האם.

במילים אחרות, האם צריכה בזמן ההנקה ולאחריה לשתות מים, וכן לוודא כי יש בגופה מספיק מים בכל רגע. כמובן שאין הדבר אומר שהאם צריכה להפריז בשתיית מים בכמויות אדירות- צעד שכזה עלול לגרום דווקא לירידה בכמות החלב המיוצר בשד האם, כך שהתינוק הוא שיוצא נפגע.

מים לתינוקות מעל גיל חצי שנה

כאמור, מרגע שהתינוק מגיע לגיל חצי שנה, ניתן להתחיל לספק לו כמויות קטנות של מים- באישור רופא כמובן. המים צריכים להיות מסופקים בטעימות קטנות בתום כל ארוחה. אגב, בניגוד למשקאות קלים אחרים היעודיים לתינוקות, המים אינם כוללים סוכר מכל סוג, דבר אשר הופך אותם לבריאים יותר עבור התינוק.

יש לציין כי גם אחרי שהתינוק חוגג חצי שנה אין לספק לו את המים כמו שהם. חשוב מאד להרתיח את המים למשך שתי דקות לפחות ולקרר אותם שנית טרם השתייה. הוראה זו תקפה לכל סוגי המים, לרבות אלה הנחשבים לבריאים יותר (דוגמת מים מסוננים או מים מינרלים).

המלצה נוספת נוגעת למי ברז. בכל מקרה, מומלץ מאד שלא לתת לתינוק לשתות ממי ברז חמים, בלי קשר להרתחתם. אלה עלולים להכיל מינים שונים של מתכות, המזיקים לילד. ברמה הכללית יותר, רצוי מאד לספק לתינוק מים מורתחים עד לגיל שלוש לערך ורק לאחריו לתת לו לשתות משקאות קלים במינון גבוה יותר.

דילוג לתוכן