מהתייבשות ועד לנזק מוחי – למה חשוב לשתות מים כמו שצריך?

התייבשות גורמת לנזק מיידי ליכולת המנטאלית, במצב שיכול להיות מכונה "מוח יבש", כשאדם חש שכוח מוחו צריך להתאמץ על מנת לעבד מידע וזיכרונות. מחקרים מראים שהתייבשות גורמת להתכווצות המוח, ולכן קיימות סיבות טובות להקפיד על שתיית מים קבועה, במיוחד בתקופת הקיץ.

סיכוני נזק מוחי מהתייבשות

צוות חוקרים מבריטניה מצא בתוצאות ראשוניות שהתייבשות גורמת לשינויים בהיקף תאים בגולגולת, במצב העלול לגרום לסיכון של נזק מוחי. בקרב מבוגרים, הגולגולת היא איבר גרמי נוקשה בעל גודל קבוע.

המוח מכיל נוזל שדרה התוך גולגולתי (CSF), תאים ודם גולגולתי. הוא מוקף במרחב כרית מגן של נוזל, וחללים המתקשרים זה עם זה. מטרת המחקר הראשוני הייתה לבדוק את הקשר בין התייבשות ושינויים בהיקף המוח ותאיו.

הנבדקים עברו הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) של המוח לפני ולאחר פעילות גופנית מאומצת שנועדה לגרום להתייבשות משמעותית, בעוד שדגימות דם ושתן נלקחו לפני ולאחר הפעילות הגופנית, לשם הערכת מידת ההתייבשות. לפני הניסוי המשתתפים עברו סדרת בדיקות MRI, על מנת לאפשר לחוקרים להעריך את תנודות היומיום של המוח במצב בריא ללא התייבשות.

ממצאי המחקר

החוקרים מצאו שהנבדקים איבדו בין 2.1% ו-2.6% מסת גוף בעקבות ההזעה במהלך הפעילות הגופנית. הם מצאו אף קשר בין מידת ההתייבשות לבין השינויים המוחיים, שנמצאו משמעותיים בהרבה ממצב רגיל של לחות תקינה בגוף.

החוקרים מסבירים שלאחר התייבשות, מתרחשים שינויים בהיקף המוחי התוך גולגולתי, והדם התוך גולגולתי, במצב המשפיע על תוצאות של פציעות ראש. ההשפעה על המוח עוברת בתוך הגולגולת, חודרת למוח ומגדילה את התאים. כתוצאה מכך המוח מתפקד במהירות גבוהה יותר, מה שעשוי להגביר את הסבירות לפציעות חבלה.

למרות שהחוקרים מכירים בעובדה לפיה המחקר שלהם היה קטן מכדי להיות סופי, הם מסיקים כי התייבשות גורמת לשינויים בהיקפי התאים התוך גולגולתיים, העלולים להציב אנשים בסיכון מוגבר לנזק מוחי כתוצאה משטפי דם ודימום פנימי לאחר פגיעות ראש.

סם החיים

מים הם סם החיים, היות והגוף זקוק למים לביצוע כל הפעילויות החיוניות. כ-75% מהמוח עשוי ממים, והתייבשות חמורה עלולה לגרום להתקפים, פציעות, נזק מוחי ומוות. התייבשות נפוצה בקרב אנשים ומתבטאת בתסמינים כגון צמא או יובש ודביקות בפה. מעניין לציין, כי שתיית אלכוהול אינה גורמת נזק משמעותי זהה למוח, אך התייבשות נגרמת עקב צריכת אלכוהול.

ההורמון וזופרסין אחראי על שמירת מים בגוף, והוא מדוכא באמצעות צריכת אלכוהול, במצב המוביל לפלט מוגבר של מתן שתן לאחר צריכת בירה וודקה. תאי הגוף נקרעים מתוך המאמץ למשוך מים לתאים במקרה של התייבשות חמורה, ובסופו של דבר נגרמת בצקת מוחית, מצב של נפיחות המוח.

חוסר הקפדה על שתיית כמויות מספיקות של מים מוביל לחוסר איזון אלקטרוליטי, הגורם לגוף לקצר בתקשורת התאים עצבניים, מה שמוביל להתקפים. תאי המוח מתקשים לתפקד כראוי ומתכווצים. עישון, מתח וסמים כגון קוקאין הם גורמים חשובים אחרים הגורמים נזק לתאי המוח.

דילוג לתוכן