Site icon מים – פורטל המים של ישראל

רחצה

אנו בני האדם זכינו לכינוי 'הקוף העירום'. אנו החיה היחידה עם סוג עור שכזה- נטולי פרווה או קשקשים. לכן רחצה ושמירה על היגיינה הן פעולות הכרחיות, אשר התחילו עוד מימי קדם, כאשר האדם הבין זאת והחל מתרחץ במים (לרוב מים מתוקים) לניקוי גופו. עם הזמן הבינו כי ניקוי הגוף עוזר במניעת מחלות שונות והסרת חומרים מזיקים למיניהם מן הגוף.

בעידן המודרני רוב בני האדם מתקלחים מדי יום, כבר מינקות. רחצה באמבטיה היא חוויה שזכורה לכולם מילדות, תוך כדי משחק עם בובות ומילוי דלאים במים. פעילות זו הפכה לפעילות יום יומית ונחוצה. מקלחת ורחצת הגוף נותנת תחושת רעננות וסיום יום עבודה, לימודים וכו'.

אומנם כאשר מדברים על רחצה, לרוב מתכוונים לבילוי שבמושג זה. עוד בעידנים מוקדמים יש תיעוד לבתי מרחץ שנבנו לשם ההנאה שבדבר. כיום רחצה בחופי ים ובריכות הפכו לחוויה אטרקטיבית, ובחודשי הקיץ השרביים רחצה בחוף הים והבריכה היא פעילות חובה לאנשים רבים, שאוהבים להתרענן מתחת למים קרירים ולהפשיר את גופם ממזג האוויר החם.

רחצה בים

אם נהייה מדוייקים, במדינת ישראל הקטנטנה קיימים לא פחות מ- 136 חופי רחצה מוכרזים. לחופים אלה מגיעים המוני ישראלים ותיירים במהלך חודשי הקיץ, והם מהווים עבורם מקום אטרקטיבי למנוחה ורחצה נעימה. חוף הים מהווה מקום נעים ופתוח להיות בו, כאשר ניתן להגיע בימים חמימים עם קבוצת חברים ולבלות בו יום שלם. בחופים מסודרים רבים ניתן לרכוש גם ציוד צלילה – בחופי אילת למשל, או באחד מאתרי הצלילה בארץ

חופים אחרים מציעים רשתות מסודרות למשחקי כדור עף, כך רוחצים ורוחצות נהנים משהייה במים וכן ממשחקי כדור אתגריים. בחופים הנמצאים בערים גדולות כמו אשקלון, אשדוד ובעיקר תל אביב, יש מסעדות איכותיות, קיוסקים בהם ניתן לרכוש ציוד לרחצה ומשחקי חוף. הנגישות הזו הופכת את חווית הרחצה לנוחה ונעימה.

יש אנשים המעדיפים להפוך את הבילוי בים לממושך ופסטורלי יותר, לצורך זה ניתן לנסוע לצפון הארץ, שם ישנם חופים כמו חוף הבונים וחוף דור, בהם ניתן לשכור 'בונגלוס' או צימר וליהנות מכמה ימים רצופים של הנאה לצד הים המקסים והמרהיב, ובאווירה נעימה ונקייה יותר.

החופים המוכרזים מסומנים בשילוט הנותן מידע לגבי גובה הגלים, ובחודשי הקיץ מצוידים במציל הצופה על הרוחצים והרוחצות. לאורך כל החופים קיימים לא מעט אתרי אטרקציות מפתים ופעילויות מים כגון מתקני מים שונים, פעילויות ספורט ימי, שייט, יאכטות ועוד.

רחצה בבריכה

רחצה היא פעולה שמיוחסת לא רק לחוף הים, אלא לכל סוג של טבילה במים. רחצה בבריכה היא הפעילות הפופולארית ביותר בקיץ ואנשים רבים רוכשים מנויים קבועים לבריכות. בבריכה קל יותר לשחות לשם פעילות גופנית, היא נקייה יותר והמים בה לא מלוחים. כמו כן בבריכה יכולים הרוחצים להנות משלל אטרקציות נוספות, ביניהם מגלשות מים, משחקי כדור מים, אבובים ועוד. מעבר לכך, הגלים בים קצת מפריעים לשוחים שבינינו, לכן בריכה יכולה להיות פתרון לאלו שאוהבים להתרחץ ללא הפרעות הגלים. יש בריכות סגורות ובריכות חיצוניות, ניתן לבחור באם רוצים לשהות בשמש או במבנה סגור. בשנים האחרונות ניתן גם לראות בריכות אקולוגיות, שמכילות מערכות טיהור טבעיות הפועלות ללא שימוש בכלור.

רחצה במסלולי מים

מטיילים רבים רואים בקיץ הזדמנות טובה ליהנות מטיול במסלולי המים, וכך להנות מטבע פראי לצד מסלולים צוננים ונעימים הכוללים מים בתוכם. בצפון, מסלולים שכאלה יש בשפע והם נהדרים לרחצה. ניתן תמיד להתייעץ עם בתי ספר שדה הממוקמים באזור בו רוצים לטייל, אשר שמחים לתת אינפורמציה על מסלולים מומלצים באזור.

רחצה רפואית בים המלח

פעילות הרחצה היא לעתים גם פעילות רפואית. מדינת ישראל "זכתה" בנכס בינלאומי יקר ונדיר ביותר והוא כמובן ים המלח או כפי שהוא נקרא בלועזית ים המוות. מדי שנה, תיירים רבים עם מחלות עור שונות באים לארץ לצורך תיירות מרפא, אשר במסגרתה הם רוחצים בחופי ים המלח, עוברים טיפולי מים ונרפאים מבעיותיהם הרפואיות.

Exit mobile version